Novinky


Přijeďte zase!!!

13LIS

Přijeďte zase!!!

13. 11. 2017 11:48 Jan Šlachta

Byli jste perfektní, precizní a díky vám má nákupčí tu nejlepší práci na světě! S pocity, že vše vyšlo, jak mělo, jsme se ve čtvrtek a následně s některými ještě v pátek při dlouhé kávě loučili.

„Je to dokonalost dovedená do geniality,“ komentovala Daša Paláková detailně propracovanou přípravu účastníků eBF. Jak vidno, z malých věcí vznikl velký celek, a to už potřinácté.

„Jsem moc rád, že se na sebe stále více těšíme. To je mimořádné. My si někdy říkáme, že to příště bude průšvih, ale vy nám dáváte možnost se pokaždé zlepšit, a za to děkujeme,“ dodal Milan Kaplan.Vzájemná inspirace

13LIS

Vzájemná inspirace

13. 11. 2017 11:41 Jan Šlachta

Velmi podnětným prvkem letošního eBF bylo mimo jiné spojení řečníků z firemního a veřejného sektoru, k němuž došlo ve čtvrtek odpoledne na scénách Hyde Park a Praktik Aréna. Řešily se tam příklady toho, co lze z firem přenést do veřejného obstarávání.

Ano, firmy se s procesy a odpovědností mohou „párat“ o něco méně než instituce, které jsou z podstaty opatrnější, ale důležitá je vzájemná inspirace a přesné přihrávky. Třeba jako v podání Jaroslava Lexy a Mária Biňase, kteří šli ke kořenům problémů v ožehavém tématu stavebních zakázek.To nejlepší (skoro) na konec

09LIS

To nejlepší (skoro) na konec

09. 11. 2017 17:07 Jan Šlachta

Ptáte se, kterou část nadupaného programu eBF považovali mnozí za „best of“? Byla to čtvrteční hlavní scéna, na které se postupně představili lídři firemního nákupu v čele s Peterem Kraljičem, Angusem McIntoshem, Ctiradem Fischerem či Zdeňkem Pytlíčkem.

„Věřím, že si odtud odneseme co nejvíce námětů a pak hlavně odvahu prosadit je ve svých firmách,“ uvedl další z přednášejících Martin Zelinka. My také věříme, že ano, a to bez ohledu na to, zda vás více zajímala Kraljičova matice, definování nákupních priorit či trendový Procurement 4.0.Ostrava se mění k lepšímu

09LIS

Ostrava se mění k lepšímu

09. 11. 2017 17:01 Jan Šlachta

Ve čtvrtek nás přišel pozdravit primátor Ostravy Tomáš Macura, který přiznal, že se vrátil z pracovní cesty z Prahy až nad ránem, takže nemělo cenu jít spát. V tomto ohledu jsme si s ním velmi rozuměli, protože podobně na tom po náročném středečním programu byli mnozí z nás.

K souladu však došlo i v případě e-nástrojů, které Ostrava pro své nákupy používá už od roku 2010. Město, které má 180 organizací, tak patří mezi průkopníky. „Chceme, aby úspory byly aspoň 10 % ročně, ale efekt je daleko větší. I díky tomu se Ostrava mění k lepšímu,“ uvedl primátor. Chválíme!Vyjednávej, ale zůstaň člověkem!

09LIS

Vyjednávej, ale zůstaň člověkem!

09. 11. 2017 11:36 Jan Šlachta

Velký zájem byl během prvního dne eBF o často velmi drsné příklady z nákupní praxe firem. Hned celý odpolední blok jsme na třech scénách věnovali přednáškám o kritických chybách, opakujících se problémech či o extrémním vyjednávání s dodavateli.

Někdy se stane, že na vás vyskočí ze skříně kostlivec, kterého se lze zbavit jen za cenu velkých ztrát, ale ani to vás nesmí odradit. „Vyjednávat a především trpělivě budovat dlouhodobé vztahy je třeba, jinak nás mohou nahradit stroje,“ konstatoval Miloš Olejník ze slovenské společnosti HB Reavis.

Kromě něj o tématu "poučení z průšvihů" mluvili i další odborníci jako třeba Jan Vašek či Ondrej Jombík.Jak na to aneb Evropa na prahu elektronizace

09LIS

Jak na to aneb Evropa na prahu elektronizace

09. 11. 2017 11:01 Jan Šlachta

Po příspěvcích na téma „eProcurement v Evropě“, které uvedli Ivo Locatelli, Timo Rantanen či Steve Robinson, jsme mohli s jistotou konstatovat jednu věc. Povinná elektronizace veřejných zakázek čeká všechny země EU od října roku 2018 a každý z členů se nachází v jiném stadiu připravenosti. Angličané berou vše s nadhledem, Holanďané jsou zhruba připraveni, Finové mají vždy náskok a Slováci se příliš striktně zabývají nařízeními. Jak na tom budeme za rok, se teprve uvidí. Prostor pro uplatnění e-nástrojů je však obrovský. Vždyť jen v Česku je údajně využívá pouhých 17 % firem.Věděli jste, že…?

09LIS

Věděli jste, že…?

09. 11. 2017 10:52 Jan Šlachta

Na letošní festival eBF se můžeme podívat také optikou faktů a čísel. Celkem se nás v Ostravě sejde 444, což je o 10 % více než v loňském roce.

Nejpočetnější zastoupení mají čeští účastníci (208), dále účastníci ze Slovenska (176), Polska (35) a zbytek tvoří ostatní národnosti z celé Evropy včetně zástupců šestnácti evropských ministerstev. Na pěti scénách se představí na 80 řečníků, kteří přednesou zhruba 100 témat.

Poměr mezi privátním a veřejným sektorem je 58:42, což svědčí o zvýšeném zájmu účastníků z firem.Chcete sborník, nebo soundtrack?

09LIS

Chcete sborník, nebo soundtrack?

09. 11. 2017 10:37 Jan Šlachta

Ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza se během vyhlášení cen FSA pozastavil nad tím, zda bychom vzhledem k řadě skvělých uměleckých vystoupení účastníků neměli vedle sborníku vydávat také soundtrack eBF?

Určitě je to námět k zamyšlení. Na základě toho, jak náš festival roste, můžeme prozatím slíbit, že pro příští ročník, který se bude konat od 7. do 9. listopadu 2018, přidáme další dvě scény, zvětšíme Praktik arénu nebo zajistíme rezervaci programu formou místenek.Ocenění pro legendu nákupu

09LIS

Ocenění pro legendu nákupu

09. 11. 2017 09:23 Jan Šlachta

Významnou událostí v rámci předávání cen FSA bylo udělení ceny „Grand Prix“ za přínos oboru, kterou od Milana Kaplana převzala legenda managementu nákupu a náš vzácný host Peter Kraljič.

„Je to pro mne velké překvapení a zároveň velká čest, že jsem od vás dostal právě tuto cenu,“ vyjádřil se k ocenění autor proslulé Kraljičovy matice, která se od svého publikování v roce 1983 stala základním stavebním kamenem pro celý nákup a jeho budoucnost.Jsme na správné vlně!

09LIS

Jsme na správné vlně!

09. 11. 2017 09:21 Jan Šlachta

Vrcholem prvního dne bylo vyhlášení 7. ročníku soutěže FSA, ve které odborníci udělují ceny za originální používání e-nástrojů. „Jsme na správné vlně, což potvrzují přihlášky z devíti zemí včetně Mexika, Ukrajiny či Portugalska,“ potěšil globální rozměr organizátorku Marcelu Turčanovou.

A kdo vyhrál? V kategorii „Start“ získala první místo Univerzita veterinárského lekárstva a farmácie v Košiciach, druhá byla První brněnská strojírna Velká Bíteš a třetí SBD Krušnohor.

V kategorii „Trend“ zvítězila innogy ČR, druhé bylo město Eindhoven a třetí Erste Group Procurement. Kategorii „Master“ ovládl ProZorro Team z Ukrajiny, druhý byl Mexický institut sociálního zabezpečení a třetí Pavel Hrnčíř z Equa bank.

Všem oceněným gratulujeme!Back to Top
PROEBIZ pracuje s otevřenými cookies. Umožnují mu zpracovávat data, která jsou pro správný průběh a vyhodnocování nezbytná. O cookies a jejich nastavení se dozvíte VÍCE ZDE